پارس مایان | بات تلگرامی تستهای روانشناسی و شخصیت شناسی
15833
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15833,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

بات تلگرامی تستهای روانشناسی و شخصیت شناسی

پارس مایان

این بات جهت گرفتن تستهای شخصیت شناسی و روانشناسی برای دکتر ها و همچنین بخش منابع انسانی سازمانها و شرکتها راه اندازی شده است، در قسمت بات که بر روی تلگرام وجود دارد شخص میتواند آزمون خود را بدون نیاز به کاغذ، خودکار و حتی کامپیوتر انجام دهد، شخص میتواند حتی در تاکسی و یا اتوبوس ویا در اوقات فراقت خود این تستها را انجام دهد.
پس از انجام تست کلیه جوابها و تحلیل کامپیوتر آن در اختیار شرکتها و یا دکتر ها قرار خواهد گرفت.
برای شروع ابتدا باید وارد بات به آدرس @MOZ_ir_bot شوید، پس از ورود و مشاهده صفحه ذیل میتوانید مراحل را به ترتیب راهنمایی سیستم انجام دهید.

1- بر روی start کلیک کنید
2- تست مورد نظر خود را انتخاب کنید.
3- نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید.
4- جنست خود را انتخاب کنید.
5- سن خود را با اعداد انگلیسی وارد کنید.
6- شروع تست. پاسخ خود را از گزینه های موجود انتخاب کنید.
7- با اتمام سوالات تست به پایان میرسد.
8- برای تست جدید /new را وارد کنید و مراحل قبل را انجام دهید.
در زیر برخی ازز تستهایی که در این بات وجود دارد را میتوانید ملاحظه بفرمایدد.
1- تست MMPI : آزمون شخصیت چند وجهی مینه سوتا (MMPI) در دهه 40 میلادی توسط دو تن از پژوهشگران دانشگاه مینه سوتای آمریکا به نامهای دکتر استارک هات وی و دکتر مک کینلی ارائه شد. فرم اولیه دارای 565 سئوال بله یا خیر بوده و در همه افرادی که بالای 16 سال بوده و یا حداقل کلاس 8 را گذرانده اند قابل اجراست. این آزمون را میتوان بصورت گروهی نیز انجام داد. این تست نقش مهمی در تعیین مشکلات اجتماعی، شخصی و رفتاری در بیماران روانی دارد و اطلاعات باارزشی در جهت تشخیص و درمان بیماران در اختیار پزشک قرار میدهد.
2- تست MCMI : تست میلون (MCMI-III) یک پرسش نامه هنجارشده خودگزارشی است که طیف گسترده ای از ویژگی های مربوط به شخصیت، هیجان و نگرش فرد را ارزیابی می کند. این پرسش نامه بیشترین کاربرد در فرهنگ های گوناگون در زمینه ارزیابی ابعاد شخصیتی و آسیب شناسی روانشناختی است که در جهان شناخته شده است.این آزمون دارای 175 جمله دوگزینه ای: ” بلی” و “خیر” است، برای بزرگسالان ( بالاتر از 18 سال ) با هدف ارزیابی اختلال های شخصیتی و برخی نشانگان بالینی ساخته شده است.
3- تست NEO : یکی از آزمون های شخصیتی است که بر اساس تحلیل عوامل ساخته شده است و از جدیدترین ابزارها در زمینه شخصیت است که تومسط مک کری و کوستا در سال 1985 تحت عنوان
پرسشنامه شخصیتی NEO معرفی شد . فرم تجدید نظر شده این پرسش نامه توسط همان مولفین
تحت عنوان فرم تجدید نظر شده پرسشنامه شخصیتی نئو ارایه شده است .فرم بلند این پرسشنامه در 240 عبارت ، به منطور اندازه گیری پنج عامل یا حیطه اصلی روان نژندی ، برونگرایی ،انعطاف پذیری ، دلپذیر بودن و مسئولیت پذیری طراحی شده است . همچنین این پرسشنامه فرم دیگری به نام NEO-FFI دارد که یک پرسشنامه 60 سؤالی است و برای ارزیابی پنج عامل اصلی شخصیت به کار می رود .
پنج عامل اصلی شخصیت عبارتند از : روان نژندی ، برونگرایی ، انعطاف پذیری ، دلپذیر بودن ، مسئولیت پذیری و با وجدان بودن .

4-تست SCL90 : هرم اولیه توسط درگوتیس، لیپمن و کوری در سال 1973 تدوین شد و در سال 1976 توسط درگوتیس و ویکلزوراک تجدید نظر شد.بخش های « پرخاشگری، اضطراب، وسواس، حساسیت فردی، شکایات جسمانی، تصورات پارانوئیدی، افسردگی، ترس مرضی » در این تست سنجیده می شود. این تست دارای 16 خرده ازمون میباشد و شامل:
پیوستگی بین شاخصها در نمودار فقط به لحاظ تسهیل در مشاهده نتایج در نمودار است.

5- تست EPQ : این پرسشنامه که نسخه اولیه آن در سال ۱۹۶۷ با دو فرم مخصوص کودکان و بزرگسالان تهیه شده است، جهت سنجش برخی جنبه های شخصیت از جمله برونگرایی و درون گرایی و همچنین تشخیص برخی اختلال های شخصیت مانند روان پریشی، جامعه ستیزی، روان رنجور خویی و مقبولیت اجتماعی استفاده شده است. فرم حاضر برای افراد ۱۶ سال به بالا تهیه شده است. پس از تکمیل این پرسشنامه شما نمرات و تفسیرهای کامل را دریافت خواهید نمود.

6- تست EQI : هوش عاطفی، هوش احساسی یا هوش هیجانی (به انگلیسی: Emotional intelligence | EI) شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجان‌های خود است. به عبارت دیگر، شخصی که EI بالایی دارد، سه مؤلفهٔ هیجان‌ها را به طور موفقیت آمیزی با یکدیگر تلفیق می‌کند: مؤلفهٔ شناختی، مؤلفهٔ فیزیولوژیکی و مؤلفهٔ رفتاری. متونِ علم مدیریت بر این باورند که رهبران و مدیران، با هوش‌های هیجانیِ بالاتر، توان بیشتری برای هدایتِ سازمانِ تحت کنترل‌شان دارند. یافته‌های جدید نشان می‌دهد کارکنانی که دارای وجدان کاری و احساس وظیفه شناسی بالایی هستند، اما فاقدِ هوش هیجانی و اجتماعی اند، در مقایسه با کارکنان مشابهی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، عملکرد ضعیف تری دارند

7- تست bell adjustment : یک پرسشنامه خود گزارشی است که برای اندازه‌گیری شدت اضطراب در نوجوانان و بزگسالان تهیه شده است. این پرسشنامه یک مقیاس ۲۱ ماده‌ای است که آزمودنی در هر ماده یکی از چهار گزینه که مشان دهنده شدت اضطراب است را انتخاب می‌کند.

8- تست DASS : این تست مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS که در سال 1995 توسط لاویبوند و لاویبوند تهیه شده است. افسردگی شامل خلق و خوی افسرده، بی علاقگی نسبت به لذات زندگی، نداشتن انگیزه و از دست دادن انرژی حیاتی، احساس ناامیدی، افکار خودکشی و دیگر جنبه های شناختی و جسمانی میباشد که در این تست سنجیده میشود.

9- تست AMQ : این ابزار توسط نجاریان (1376) ساخته و اعتباریابی شده است. این آزمون از 25 سوال تشکیل یافته و برای ساخت آن 382 دانشجو از دو دانشگاه شهید چمران و آزاد اسلامی اهواز شرکت داشته¬اند. ماده‏های این مقیاس دارای چهار گزینه هرگز، به ندرت، گاهی اوقات و اغلب اوقات می‏باشد. در این پژوهش جهت شیوع‌یابی، غربال‌گری و انتخاب نمونه اولیه از این پرسشنامه استفاده شد.

10- تست DSQ : مکانیسم‌های دفاعی فرآیندهای شناختی خودکاری هستند که از افراد در برابر اضطراب، ادراک خطرها یا عوامل تنیدگی‌زا حمایت می‌کنند و واسطه بین واکنش در برابر تعارض‌های هیجانی با عوامل تنیدگی‌زای درونی و بیرونی هستند. از لحاظ مفهومی و عملی، مکانیزم‌های دفاعی به گروه‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند که با سطح کنش‌وری دفاعی مرتبط‌اند. مکانیسم‌های دفاعی به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در مفهوم پردازی اختلال‌های روانی و درمان آن‌ها از دیدگاه روان‌پویشی دارند، مورد توجه بالینی و پژوهشی خاص قرار گرفته‌اند. بر اساس رویکرد روان تحلیل‌گری افراد در مواجهه با تنیدگی از سبک‌های دفاعی مشخصی استفاده می‌کنند که این سبک‌ها بر اساس میزان پختگی به سه گروه رشدیافته، رشدنایافته، و روان‌آزرده تقسیم می‌شوند و هریک از این سبک‌ها شامل مکانیسم‌های دفاعی ویژه‌ای هستند. مشخص شده است که در افراد مبتلا به اختلال‌های روانی، سبک دفاعی رشد نایافته و غیرانطباقی و در جمعیت غیربالینی سبک دفاعی به مراتب رشدیافته‌تر است. این تست جهت شناخت ابعاد مکانیسم دفاعی است.

11 – تست MBTI : سنخ نمای مایرز- بریگز یک پرسشنامه خودسنجی است که بر اساس نظریه تیپ¬های روان شناس و روانپزشک سویسی کارل گوستاو یونگ طراحی شده است. نتایج MBTI تفاوت¬های با ارزش ما بین انسان¬های طبیعی و سالم را مشخص می¬کند، تفاوت¬هایی که می¬تواند منبع و منشا اکثر سوء تفاهم¬ها و اختلال¬های ارتباطاتی شود. بعد از شصت سال تحقیق و بررسی در حال حاضر، مهمترین ابزار اندازه¬گیری برای شناخت و درک تفاوت¬های شخصیت¬های سالم سنخ نمای مایرز- بریگز معرفی می¬شود.

12- تست YSQ :یانگ در سال ۱۹۹۶ بیان داشت که طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه نتیجه تجارب بین فردی منفی در طول نخستین سال‌های زندگی در درون و بیرون خانواده است. این باورهای اولیه اساساً ارزیابی فرد از جهان، دیگران و روابط با دیگران را مشخص می‌کند. باورهای ناسازگار اولیه، عمیق‌ترین سطح شناخت هستند و موضوعات ثابت و درازمدتی‌اند که در دوران کودکی به وجود می‌آیند، به زندگی بزرگسالی راه می‌یابند و تا حد زیادی ناکارآمدند. این طرحواره‌ها، اطلاعات مربوط به رابطه بین فرد و محیط را تحریف و افکار خودکار منفی را فعال می‌کنند و در نهایت نگر‌ش‌ها و پردازش شناختی نابهنجار را در پی دارند.
پرسش نامه طرحواره یانگ بر پایه مشاهدات تجربه شده توسط متخصصان بالینی ساخته شده است

13- تست strong : مشاغلي را كه فرد كارآموز از كودكي تا كنون هنگام انديشيدن به آينده براي خود در نظر گرفته است ، به ترتيب در صدر پاسخنامه عنوان نمايد . جديدترين گزينه شغلي را در شماره اول قرار داده و به ترتيب به عقب برگشته تا به مشاغل اوليه اي كه منظور داشته تا شماره هشت برسد. آرزوهاي شغلي اميال ، خواسته‌ها و انتظارات فرد براي كسب و احراز مشاغل در آينده بدون توجه به واقعيت است.